Malzemeler

Fotoğraf makinelerini dönüştürme sürecinde kullandığım malzemeler listesi şu şekildedir:

Malzemeler:

1- Elektronikçi Cımbızı
Sökülen vidaları tutmak, flex kablo ve soketlerini, çeşitli kapakları açıp kapatmak ve sensör filtrelerini sökmek için.
malzemeler
2- Steril eldivenler
Elimizdeki yağ veya kir filtreye bulaşırsa temizlenmesi zor olacağından sensöre takılacak olan filtreyi tutmak için. Dönüşüm ya da tamir operasyonlarında işin başından sonuna kadar takmanızı tavsiye ederim. Dahili flaş kapasitörünün boşalmamış olması ciddi elektrik çarpmalarına neden olabilir. Kullanacağınız eldiven sizi bu elektrik çarpmasına karşı koruyacaktır.
malzemeler steril eldiven
3- Hava Pompası
Sensöre takılacak olan kızılötesi filtreyi sensör temizleme sıvısıyla temizlemeden önce tozlardan arındırmak için.
fotoğraf makinesi lens sensör temizleme hava pompası
4- Steril Maske
Nefes alıp verirken toz zerreciklerinin filtreye ya da sensöre yapışmasını önlemek için.
malzemeler Steril Maske
5- Optik temizleme sıvısı
Sensöre takılacak olan filtreyi ve sensörü temizlemek için. Bu sıvının özelliği çözücü, uçucu ve uçtuktan sonra ardında kalıntı bırakmamasıdır. Normalde sensör temizliği için de kullanılır. Marka olarak Eclipse öneririm. Ebay de oldukça ucuza temin edebilirsiniz. Bulunamıyorsa 99,9% saflıkta metil alkol ya da izopropil alkol de kullanabilirsiniz.
sensör temizleme saf metanol
6- Tornavida Seti
İçinde envai çeşit uç olan bir set işinizi görecektir. Ben iFixit sitesinden aldığım tornavida setini kullanıyorum. Pahalı olmasının yanında her türlü ihtiyacınıza cevap verecek uç seti ile mükemmel bir settir. Bu seti almasanız bile manyetik organizeri şiddetle öneriyorum. Herhangi bir bakım ya da tamir işinizde söktüğünüz vidaları gruplamanız için çok işinize yarayacaktır.
tornavida seti
7- Mikrofiber Bez
Kızılötesi filtreyi sensör önüne montajlamadan önce optik temizleme sıvısıyla temizlerken tozsuz ortam yaratılması için. Bu bezin özelliği mikrofiber olması, toz ve partikül bırakmamasıdır. Fotoğraf malzemesi satışı yapılan yerlerde bulmanız mümkündür.
mikrofiber lens temizleme bezi
8- Sensör Temizleme Spatulası (Sensor Swab)
Sensöre takılacak olan filtreyi temizlemek için. Bunun da özelliği temizlik esnasında toz ve partikül bırakmamasıdır. Türkiye’de bulabileceğiniz gibi yurtdışı alışveriş sitelerinden de cüzi bir ücret karşılığında almanız mümkündür.
sensör temizleme spatulası sensor swab
9- Havya
Kablo sökmek ve tekrar lehimlemek için.
havya seti

Not: Steril Maske, Steril eldivenler, Hava Pompasını herhangi bir medikalden temin edebilirsiniz.

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: