Kızılötesi Çevirme Rehberi

Kızılötesi Çevirme Rehberi

Kızılötesi çevirme rehberi sayfamda farklı marka ve modellere ait fotoğraf makinelerinin Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrilme süreçlerini anlatır yazılar listelenmiştir. Daha sağlıklı kızılötesi fotoğraf çekebilmek için fotoğraf makinesi dönüştürülmesi şarttır. Öncelikle bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevireceğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, ve yine uzun pozlama nedeniyle batarya şarjının çabuk bitmesi, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmiş ve çevrilmemiş makinelerin avantaj / dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu eğitim yazıları deneyimli profesyoneller için tasarlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdırlar. Fotoğraf makinenize yapılan değişiklik, üreticinizin garantisini geçersiz kılar. Eğer dönüştürme işlemini gerçekleştirmeye karar verirseniz fotoğraf makinenizi bozabilir, flaş kapasitöründe depolanmış yüksek voltajdan dolayı zarar görebilir veya ölebilirsiniz. Bu işlemi yapmak kendi sorumluluğunuzdadır. Fotoğraf makinesinin hasar görmesinden veya maruz kalabileceğiniz herhangi bir zarardan veya doğacak başka bir sonuçtan sorumlu değilim.

Odaklama Uyarısı: Sensör üzerindeki kızılötesi engelleyici filtreyi çıkarmak orijinal fabrika kalibrasyonunu bozabilir ve kameranız daha sonra düzgün odaklamayı tamamen başaramayabilir. Ayrıca hangi model olursa olsun mutlaka fleks kablo söküp takma işlemleri olduğu için bu kablolar kolaylıkla zarar görebilirler. Bu gibi durumlarda size yardımcı olamayacağımı baştan belirtmek isterim.

Bir başka husus ise sensöre toz kaçma riskidir. Dönüştürme sürecinde eğer doğru ekipmana sahip değilseniz sensördeki tozu gidermek işin en zor kısmıdır. Bunu kendiniz yapmaya çalışmak yerine, dönüşüm için fotoğraf makinenizi bana göndermenizi veya çevrilmiş bir makine siparişi için benimle iletişime geçmenizi öneririm.

Sensör Temizliği

Çevirme işlemi esnasında kullandığım malzemeler

 
Nikon Logo Kızılötesi Çevirme Rehberi
 

D40/D40x
D80
D200
D90
D5100
D5300
D7000
D7100
D7200
 
Canon Logo
 
 
450D
550D
600D
650D
50D
60D
6D
 
Sony Alpha Logo Kızılötesi Çevirme Rehberi
 
A7R
A7 II
Nex-3
Nex-5
Nex-7
A6000
 
Fujifilm Logo Kızılötesi Çevirme Rehberi
 
X-T100

Yorumlar kapatıldı.