Nikon D90 Kızılötesi Çevirme Rehberi

Bu yazımda sizlere Nikon D90 model fotoğraf makinesinin nasıl Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrileceğini anlatacağım. Öncelikle Bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevirdiğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmemiş makinelerin dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu eğitim deneyimli profesyoneller için tasarlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Fotoğraf makinenize yapılan değişiklik, üreticinizin garantisini geçersiz kılar. Eğer dönüştürme işlemini gerçekleştirmeye karar verirseniz fotoğraf makinenizi bozabilir, flaş kapasitöründe depolanmış yüksek voltajdan dolayı zarar görebilir veya ölebilirsiniz. Bu işlemi yapmak kendi sorumluluğunuzdadır. Fotoğraf makinesinin hasar görmesinden veya maruz kalabileceğiniz herhangi bir zarardan veya başka sonuçtan sorumlu değilim.

Odaklama Uyarısı: Sensör üzerindeki kızılötesi engelleyici filtreyi çıkarmak orijinal fabrika kalibrasyonunu bozabilir ve kameranız daha sonra düzgün odaklamayı tamamen başaramayabilir. Ayrıca hangi model olursa olsun mutlaka fleks kablo söküp takma işlemleri olduğu için bu kablolar kolaylıkla zarar görebilirler. Bu gibi durumlarda size yardımcı olamayacağımı baştan belirtmek isterim.

Bir başka husus ise sensöre toz kaçma riskidir. Dönüştürme sürecinde eğer doğru ekipmana sahip değilseniz sensördeki tozu gidermek işin en zor kısmıdır. Bunu kendiniz yapmaya çalışmak yerine, dönüşüm için fotoğraf makinenizi bana göndermenizi veya çevrilmiş bir makine siparişi için iletişime geçmenizi öneririm.

Başlıyoruz

Sökülen vidaları tekrar nereye takacağımızı bilmemiz açısından söküme başlamadan önce vidaları söktüğünüz zaman gruplayarak koyunuz. Bunun için mıknatıslı mat kullanabilirsiniz. Özellikle çevirme işlemine başlamadan önce, batarya ve hafıza kartını çıkarmayı ve eğer makinenizde sensör toz giderme özelliği varsa mutlaka açılışta/kapanışta devre dışı bırakınız.

otomatik sensör temizleme

Nikon D90:

Nikon D90

Vizör lastiğini söküyoruz.

Nikon D90 Vizör Lastiği

Vizör kısmındaki işaretli iki adet vidayı söküyoruz.

Nikon D90 Diyoptri

İşaretli yedi adet vidayı söküyoruz.

Nikon D90 Taban kapağı

Usb bağlantı cephesindeki işaretli iki adet vidayı söküyoruz.

Nikon D90 Usb hdmi gps lastik kapak

Sd kart yuvası cephesindeki işaretli iki adet vidayı söküyoruz.

Nikon D90 SD kart kapağı

Makinenin taban kapağını söküyoruz.

Nikon D90 Alt Koruma Kapağı

LCD ekranın bulunduğu kapağı kaldırıyoruz ve işaretli iki adet flex kabloyu söküyoruz.

Nikon D90 sökümü

İşaretli sekiz adet vidayı söküyoruz ve metal plakayı kaldırıyoruz.

Nikon Yedek Parça

İşaretli fleks kabloları söküyoruz.

Nikon D90 Yedek Parça

Cımbız yardımıyla işaretli kabloyu yerinden çıkartıyoruz.

Nikon D90 Söküm

İşaretli 3 adet vidayı söküyoruz ayrıca İşaretlenmiş dört adet kablonun lehimlerini havya yardımıyla söküyoruz ve sensör bloğunu yerinden çıkartıyoruz.

Nikon D90 Sensör sökümü

Sensörün üzerindeki çerçeveyi sabitleyen işaretli iki adet vidayı söküyoruz ve toz giderme (dust reduction) mekanizmasını metal çerçevesiyle birlikte çıkarıyoruz.

sensör toz giderme filtresi

Toz giderme mekanizmasını ayırıyoruz. Artık bu mekanizmayı makinede kullanmayacağız. Bunun sebebi bu mekanizmanın da kızılötesi ışığı geçirememesidir. Doğal olarak makinemiz otomatik toz giderme (dust reduction) özelliğini yitirmiş oluyor. Makineyi çevirdikten sonra eğer varsa makine ayarlarından açılış ve kapanışta sensör temizleme özelliğini kapatarak makinenin vermesi mümkün hatalarını bertaraf ediyoruz.

sensör toz giderme sistemi

Makinemizin sensör bloğu. Gördüğünüz üzere sensörün üzerinde yeşilimsi (camgöbeği) renginde kızılötesi ışığın geçmesini engelleyen bir filtre var. Sensörün üzerindeki çerçeveyi kaldırıyoruz. Artık filtre değişime hazır.

Nikon D90 Sensör

Öncelikle takacağımız kızılötesi filtreyi optik temizleme sıvısı ve sensör temizleme spatulası yardımıyla temizliyoruz.

Sensör Temizliği

Temizlediğimiz kızılötesi filtreyi sensörün üzerine yerleştiriyoruz. Bu adımda sensöre ve üzerindeki kızılötesi fitreye toz gelmemesine azami özen göstermeliyiz. Filtrenin bu yüzünü de optik temizleme sıvısı ve sensör temizleme spatulası yardımıyla temizlememiz çektiğimiz fotoğraflarda istenmeyen lekelerin çıkmaması için çok önemlidir.

kızılötesi internal filtre

Ve bir deneme çekimi.

İşte karşımızda tamamen Kızılötesi çekim yapan Nikon D90. Sırada ise kızılötesi fotoğraf makinemizin doğru odaklama yapabilmesi için odaklama ayarı yapılması gerekir. Bu ayarın nasıl yapılabileceğini Kızılötesi Çevrilmiş Fotoğraf Makinelerinde Odaklama Kalibrasyonu isimli sayfada anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

Nikon D90

Equipment: IR modified Nikon D90, AF-S Makro 105mm f/2.8G
Exif: 105mm, f/8, iso400, 1/750 sec.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: