Fujifilm X-T100 Kızılötesi Çevirme Rehberi

Bu yazımda sizlere Fujifilm X-T100 model fotoğraf makinesinin nasıl Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrileceğini anlatacağım. Öncelikle bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevirdiğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmemiş makinelerin dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu eğitim deneyimli profesyoneller için tasarlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Fotoğraf makinenize yapılan değişiklik, üreticinizin garantisini geçersiz kılar. Eğer dönüştürme işlemini gerçekleştirmeye karar verirseniz fotoğraf makinenizi bozabilir, flaş kapasitöründe depolanmış yüksek voltajdan dolayı zarar görebilir veya ölebilirsiniz. Bu işlemi yapmak kendi sorumluluğunuzdadır. Fotoğraf makinesinin hasar görmesinden veya maruz kalabileceğiniz herhangi bir zarardan veya başka sonuçtan sorumlu değilim.

Odaklama Uyarısı: Sensör üzerindeki kızılötesi engelleyici filtreyi çıkarmak orijinal fabrika kalibrasyonunu bozabilir ve kameranız daha sonra düzgün odaklamayı tamamen başaramayabilir. Ayrıca hangi model olursa olsun mutlaka fleks kablo söküp takma işlemleri olduğu için bu kablolar kolaylıkla zarar görebilirler. Bu gibi durumlarda size yardımcı olamayacağımı baştan belirtmek isterim.

Bir başka husus ise sensöre toz kaçma riskidir. Dönüştürme sürecinde eğer doğru ekipmana sahip değilseniz sensördeki tozu gidermek işin en zor kısmıdır. Bunu kendiniz yapmaya çalışmak yerine, dönüşüm için fotoğraf makinenizi bana göndermenizi veya çevrilmiş bir makine siparişi için iletişime geçmenizi öneririm.

Başlıyoruz

Sökülen vidaları tekrar nereye takacağımızı bilmemiz açısından söküme başlamadan önce vidaları söktüğünüz zaman gruplayarak koyunuz. Bunun için mıknatıslı mat kullanabilirsiniz. Özellikle çevirme işlemine başlamadan önce, batarya ve hafıza kartını çıkarmayı ve eğer makinenizde sensör toz giderme özelliği varsa mutlaka açılışta/kapanışta devre dışı bırakınız.

sensör toz giderme temizleme sistemi menüsü

Fujifilm X-T100:

Fujifilm X-T100

Makinenin arkasındaki vidaları söküyoruz:

back

Makinenin tabanındaki vidaları söküyoruz:

Fujifilm X-T100 Bottom

HDMI bağlantı cephesindeki üç adet vidayı söküyoruz:

Fujifilm X-T100 Hdmi Charge Input Usb Port Door

Mikrofon bağlantı cephesindeki vidayı söküyoruz:

Fujifilm X-T100 Microphone Input Connection Door

Arka paneli araladıktan sonra ortaya çıkan iki adet fleksi kabloyu söküp arka paneli gövdeden ayırıyoruz:

Fujifilm X-T100 screen replacement

PCB üzerindeki on adet fleksi kablo ve ikişerli grup halinde olan 2 adet kabloyu söküyoruz:

fujifilm x-t100 circuit board

İki adet vidayı söküp üst paneli gövdeden ayırıyoruz:

removing top

Sensör bloğunu sabitleyen üç adet vidayı söküp sensör bloğunu gövdeden ayırıyoruz:

fujifilm x-t100 sensor repair

Üç adet vidayı söküp kızılötesi engelleyici filtreyi sabitleyen metal çerçeyi çıkarıyoruz:

fujifilm x-t100 ir cut filter

Kızılötesi engelleyici ve toz giderme filtresini filtreyi siyah plastik kasadan söküyoruz. Toz giderme filtresi montajlama esnasında geri takılmayacağı için fotoğraf makinesi toz giderme özelliğini yitirmiş oluyor:

fujifilm x-t100 infared conversion

Metal çerçeveyi siyah plastik kasaya takıp bu kasayı da sensör bloğuna takıp fotoğraf makinemizi işlem adımlarını tersine takip ederek montajını tamamlıyoruz:

fujifilm x-t100 sensor infrared cut filter replacement
Ve bir deneme çekimi

Demontaj ve montaj adımlarını doğru yaptıysanız ve Beyaz Ayarı Nasıl Yapılır sayfasında da bahsedildiği gibi beyaz dengesi ayarını da uygularsanız aşağıdaki örnekteki gibi kızılötesi fotoğraf çekebilecek makine elde etmiş olacaksınız:

sample full spectrum converted Fujifilm X-T100 720nm infrared image

Equipment: IR modified Fujifilm X-T100, Fujifilm XF 18mm f/2 R
Exif: 18mm, f/2, iso800, 1/850 sec.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: