Nikon D5100 Kızılötesi Çevirme Rehberi

Bu yazımda sizlere Nikon D5100 model fotoğraf makinesinin nasıl Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrileceğini anlatacağım. Öncelikle Bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevirdiğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmemiş makinelerin dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu eğitim deneyimli profesyoneller için tasarlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Fotoğraf makinenize yapılan değişiklik, üreticinizin garantisini geçersiz kılar. Eğer dönüştürme işlemini gerçekleştirmeye karar verirseniz fotoğraf makinenizi bozabilir, flaş kapasitöründe depolanmış yüksek voltajdan dolayı zarar görebilir veya ölebilirsiniz. Bu işlemi yapmak kendi sorumluluğunuzdadır. Fotoğraf makinesinin hasar görmesinden veya maruz kalabileceğiniz herhangi bir zarardan veya başka sonuçtan sorumlu değilim.

Odaklama Uyarısı: Sensör üzerindeki kızılötesi engelleyici filtreyi çıkarmak orijinal fabrika kalibrasyonunu bozabilir ve kameranız daha sonra düzgün odaklamayı tamamen başaramayabilir. Ayrıca hangi model olursa olsun mutlaka fleks kablo söküp takma işlemleri olduğu için bu kablolar kolaylıkla zarar görebilirler. Bu gibi durumlarda size yardımcı olamayacağımı baştan belirtmek isterim.

Bir başka husus ise sensöre toz kaçma riskidir. Dönüştürme sürecinde eğer doğru ekipmana sahip değilseniz sensördeki tozu gidermek işin en zor kısmıdır. Bunu kendiniz yapmaya çalışmak yerine, dönüşüm için fotoğraf makinenizi bana göndermenizi veya çevrilmiş bir makine siparişi için iletişime geçmenizi öneririm.

Başlıyoruz

Sökülen vidaları tekrar nereye takacağımızı bilmemiz açısından söküme başlamadan önce vidaları söktüğünüz zaman gruplayarak koyunuz. Bunun için mıknatıslı mat kullanabilirsiniz. Özellikle çevirme işlemine başlamadan önce, batarya ve hafıza kartını çıkarmayı ve eğer makinenizde sensör toz giderme özelliği varsa mutlaka açılışta/kapanışta devre dışı bırakınız.

sensör toz giderme temizleme sistemi menüsü

Nikon D5100:

Nikon D5100

Vizör lastiğini söküyoruz.

vizör lastiği

Makinenin tabanındaki 3 adet vidayı söküyoruz.

Nikon taban kapağı

Usb bağlantı cephesindeki 2 vidayı söküyoruz.

Nikon D5100

Makinenin kaplamasını biraz kaldırıp ortaya çıkan Sd kart slotu cephesindeki 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon sd kart slotu

Vizör etrafındaki 3 adet ve sağ tarafta kaplama altındaki vidayı söküyoruz.

Nikon D5100

Diyoptri ayarı için dönen düğmenin ortasındaki ince yön belirten tabakayı cımbız yardımıyla kaldırıyoruz ve altındaki vidayı söküyoruz.

Nikon D5100

Lcd panelini gövdeden dikkatlice ayırıyoruz ve 2 adet fleksi kabloyu ayırıyoruz.

Nikon D5100

İşaretli olan 5 adet vidayı sökerek topraklama şasesini pcb den dikkatlice ayırıyoruz. Bu şase pcb ye 2 noktadan kilitli durumda. hafif zorlamayla kolayca çıkabiliyorlar.

Nikon D5100

6 adet fleksi kabloyu pcb den ayırıyoruz. Mavi işaretli olan 4 adet kabloyu lehimlerini sökerek pcb den ayırıyoruz.

Nikon D5100

Sd kart slotu cephesindeki işaretli kabloyu cımbız yardımıyla pcb den ayırıyoruz.

Nikon D5100

İşaretli fleksi kabloyu pcb den ayırıyoruz.

Nikon D5100

İşaretli 4 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D5100

İşaretli yerdeki vidayı söküyoruz. Bu vidaya ulaşmak için üstündeki bakır parçayı bükerek kenara almamız gerekiyor. Çevirme işlemi bittikten sonra montajlarken bakır parçanın metal köprüye önceki gibi temas ettiğinden emin olunuz. Vidayı söktükten sonra sensör bloğunu makineden ayırabilirsiniz.

Nikon D5100

Sensör bloğu ayrılmış vaziyette. Sensörün üzerinde duran low-pass filtreyi kaldırıyoruz.

Nikon sensör

Low-Pass filtreyi flexi kablodan ayırıyoruz. Bu flexi kablo elektriksel olarak toz giderme mekanizmasına giden kablodur. Doğal olarak makinemiz otomatik toz giderme (dust reduction) özelliğini yitirmiş oluyor.

internal ir cut blocker filter

Öncelikle takacağımız kızılötesi filtreyi optik temizleme sıvısı ve sensör temizleme spatulası yardımıyla temizliyoruz.

Sensörün Temizleme Spatulası ile Temizlenmesi

Temizlediğimiz kızılötesi filtreyi sensörün üzerine yerleştiriyoruz.

Internal Infrared 720nm Low Pass Filter

Bu adımda filtrenin perde odasına bakan yüzünü de optik temizleme sıvısı ve sensör temizleme spatulası yardımıyla temizlemeyip fotoğraf makinemizi montajlıyoruz.

Ve bir deneme çekimi.

İşte karşımızda tamamen Kızılötesi çekim yapan Nikon D5100. Sırada ise kızılötesi fotoğraf makinemizin doğru odaklama yapabilmesi için odaklama ayarı yapılması gerekir. Bu ayarın nasıl yapılabileceğini Kızılötesi Çevrilmiş Fotoğraf Makinelerinde Odaklama Kalibrasyonu isimli sayfada anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

örnek kızılötesi fotoğraf

Equipment: IR modified Nikon D5100, AF-S 18-55mm F/3.5-5.6
Exif: 18mm, f/8, iso200, 1/20 sec.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: