Kızılötesi Fotoğraf İşleme

Kızılötesi teknikle çektiğimiz fotoğrafların ham halleri, modifiye edilmiş makine kullanıyorsanız kahverengi, klasik kızılötesi filtre kullanıyorsanız ağırlıklı olarak pembe rengin tonları olarak karşımıza çıkarlar. Bu ham fotoğraflardan, popüler fotoğraf işleme yazılımları yardımıyla bir dizi işlemden geçirdikten sonra tam anlamıyla Kızılötesi fotoğraf elde etmiş oluruz. Genel olarak Adobe Photoshop ve Nikon’un resmi yazılımı olan Capture NX-D kullanıldığı için kızılötesi fotoğraf işleme adımlarını saydığım iki yazılım üzerinden anlatacağım.

Eğer işlem adımlarını siz de bilgisayarınızda denemek istiyorsanız, fakat elinizde hali hazırda çekilmiş kızılötesi fotoğrafınız yoksa kızılötesi fotoğraf işleme adımları için kullanmış olduğum örnek fotoğrafı buradan indirerek siz de pratik yapabilirsiniz.

1- Adobe Photoshop yazılımı ile kızılötesi fotoğraf işleme

Fotoğraflar her zaman RAW formatta çekildiğinden dolayı fotoğrafları Adobe Photoshop aracılığıyla açtığım zaman varsayılan ayarları değiştirilmemiş ise ilk olarak Camera RAW arabirimi ile açılırlar. Eğer modifiye edilmiş fotoğraf makinesi kullanıyorsanız bu kısmı Open Image butonuna basıp geçebilirsiniz. Modifiye makinelerde renk sıcaklık değerini özel olarak ayarladığımız için düşük bir değer hemen dikkatinizi çekecektir. Klasik filtre yöntemiyle çektiyseniz white balance kısmını düzenlemeniz gerekir. Genellikle:

White balance: Custom
Temperature: 2500
Tint: -70

Sıcaklık değerleri iş görecektir. Open Image butonuna basıp fotoğrafı Adobe Photoshop arabirimine gönderiyoruz:

Kızılötesi fotoğraf işleme

Camera Raw arabirimi.

Daha sonra Image > Adjustments > Brightness / Contrast seçeneğiyle Parlaklık ve Kontrast ayarlarını yapabilirsiniz.

Adobe photoshop infrared post processing

Brightness (Işık) ve Contrast (Zıtlık) ayarları.

Burada değerleri göz zevkinize göre seçebilirsiniz. Bu adımı ister şimdi, isterseniz aşağıda anlatacağım kırmızı / mavi renk kanallarını ters çevirme adımından sonra da gerçekleştirebilirsiniz:

Adobe Photoshop Brightness (Işık) ve Contrast (Zıtlık) ayarları

Brightness (Işık) ve Contrast (Zıtlık) ayarları.

Renk ters çevrim işlemi

Bildiğiniz üzere Kızılötesi fotoğraflar işlenmeden önce Pembe / Kırmızı renk tonlarında oluyor. Şimdi kızılötesi fotoğrafımızı işleyerek olması gereken forma dönüştürmeye çalışıyoruz. Sırada ise mavi ve kırmızı renk kanallarının ters çevrilmesi işlemi var.

Not: Bu adımları bir Auto Script yardımıyla da yapabildiğimiz için bilgilendirme amaçlı anlatılacaktır. Action Script ile otomatik olarak yapmak için bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İşlem sırasıyla şu şekilde yapılıyor:

Üst menülerden Image > Adjustments > Channel Mixer seçeneğini açıyoruz:

Red Blue channel swap in Adobe Photoshop.

Adobe Photoshop ile Kırmızı ve Mavi renk kanallarının ters çevrim işlemi.

Output Channel: Red iken;
Red: 0
Green: 0
Blue: 100
Ok

Kızılötesi fotoğraf işleme

Red Channel

Output Channel: Blue iken;
Red: 100
Green: 0
Blue: 0
Ok

Adobe Photoshop Kırmızı ve mavi renk kanallarının ters çevrim işlemi

Blue Channel.

Kırmızı / Mavi renk ters çevrim işleminden sonra fotoğrafımız temel olarak kızılötesi fotoğraf formunu almış oluyor:

Adobe Photoshop Kırmızı ve mavi renk kanallarının ter çevrim işlemi

Renk ters çevrim işleminden sonra kızılötesi fotoğraf.

Action Script yardımıyla renk ters çevrim işlemi (Otomatik işlem)

Bir Action Script yardımıyla şimdiye kadar anlattığım işleme adımlarını otomatik olarak da yapabilirsiniz. Ayrıca bu script sayesinde Auto levels, Auto Contrast, Auto Color işlemleri de ayrı katmanlarda otomatik olarak yapılır. Dilerseniz aşağıdaki linkten Action Script’i indirip Adobe Photoshop’a ekleyebilirsiniz. Action Script’i ekledikten sonra Üst menülerden Window > Actions’a tıklayıp açılan pencereyi sağ sütuna iliştirebilirsiniz. Eklediğiniz Action Script Infrared klasörü altında Infrared Adjustment ismiyle belirecektir. Action Scriptin uygulaması ise; Infrared Adjustment’e tıklayıp daha sonra aşağıdaki play butonuna basarak Action Script’i çalıştırıyoruz. Bundan sonra 3 adet layer oluşacak:

1- Auto Color (Otomatik renk katmanı. Bu katmanın şeffaflığı (opacity) otomatik olarak %60 değerine ayarlıdır. İstediğiniz ayara getirebilirsiniz.)
2- Auto Levels (Renk ve ışık dengesinin otomatik olarak ayarlandığı katman. Bu katmanın şeffaflığı (opacity) otomatik olarak %100 değerine ayarlıdır. İstediğiniz ayara getirebilirsiniz.)
3- FC Channel Swap (Renk ters çevrim katmanı. Bu katmanın ayarını değiştirmeyiniz.)

Not: Action Scritpt’i, Brightness / Contrast adımından hemen sonra uygulayınız, Elle renk ters çevrim adımlarını gözardı ediniz.

Kızılötesi fotoğraf işleme

Action Script uygulaması.

Action Script ile işleme devam ettiyseniz katmanları birleştiriyoruz (Renk ters çevrim işlemini Action Script olmadan yaptıysanız bu adımı göz ardı ediniz.) :

Adobe photoshop katmanların birleştirilmesi

Katmanların birleşimi.

Ağaçları ve Bitkileri beyazlatma işlemi

Şimdi ise Kızılötesi fotoğraf işleme adımlarının en önemli kısmındayız. ağaçları o büyülü beyaz görünümüne kavuşturmak için Hue / Saturation ayarlarını açıyoruz:

Adobe Photoshop Hue Saturation

Hue / Saturation Ayarları.

En alttaki kaydırıcının belirli renk aralığında etki edebilmesini sağlamak için en üstteki işaretlediğim bölümden herhangi bir renk kanalını seçiyoruz. Burada hangi renk kanalını seçtiğimizin bir önemi yok. Buradaki ana amaç üzerinde değişiklik yapacağımız renk yelpazesini daraltmak. Eğer Master’da unutursanız yapacağınız değişiklikler tüm renk bantlarına uygulanacağı için fotoğraf siyah/beyaz’a dönecektir. Renk kanalını seçtikten sonra Saturation’u -70 değerine ayarlayıp en altta işaretlediğim kaydırıcıyı yavaş yavaş sola doğru hareket ettiriniz. Bir noktadan itibaren ilk önce mavi renkleri perdelemeye başlayacağı için ilk önce ağaçlarda az şiddetteki mavi renkler solacaktır. Bu noktada görsel zevkinize bağlı olarak kaydırıcıyı en iyi yerde bırakıp OK tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kızılötesi fotoğraf işleme

Ağaçları beyazlatma işlemi.

Son olarak çalışmamızı Save As seçeneğiyle JPG formatında kaydediyoruz:

Adobe Photoshop Jpeg olarak farklı kaydetme

Farklı kaydet seçeneğiyle fotoğrafı JPG formatında kaydedebiliriz.

Sonuç:

Adobe photoshop infrared post processing

Adobe Photoshop ile işlenmiş kızılötesi fotoğraf.
Equipment: IR modified Nikon D90, AF-S 10-24mm F/3.5-4.5
Exif: 10mm, f/8, iso500, 1/125 sec.

2- Capture NX-D yazılımı ile kızılötesi fotoğraf işleme

özel beyaz ayarı yaptıysanız bu adımda çok dramatik değişiklikler olmayacaktır:

Kızılötesi fotoğraf işleme

Capture NX-D Beyaz ayarı.

İşaretlediğim yerdeki LCH butonuna tıklayıp renk özelliklerinin olduğu pencereyi açınız. Aşağı açılır menü seçeneklerinden “Renk Tonu” ve “180°” olarak seçip yatay düzlemdeki çizginin herhangi bir yerine tıklayıp yukarı çektirerek altta küçük yuvarlakta belirttiğim çıpa sayesinde yatay çizginin parabolik formu almasını sağlayınız. Bu işlemle Kırmızı/Mavi renk kanallarının ters çevirme işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

Red Blue channel swap in Capture NX-D

Capture NX-D ile Kırmızı ve Mavi renk kanallarının ters çevrim işlemi.

Kamera ayarları ile yapabildiğiniz keskinlik, Doygunluk, Kontrast gibi ayarları Capture NX-D yazılımı içinden de tıpkı makinenizde ayarlanmış gibi yapmanız ve kameranızla ilişkili bir çok detaylı ayarı da bulabilmeniz mümkündür. Capture NX-D kullanımının bir diğer avantajı da budur.

Capture NX-D ile fotoğraf işleme

Capture NX-D Picture Control Ayarları.

Ton ayarı kısmından Parlaklık ve Kontrast ayarlarını da yapabilirsiniz.

Capture NX-D Ton Ayarları.

Capture NX-D Ton Ayarları.

Ton (Ayrıntılı) kısmından Parlak noktalardaki ışık patlamalarını ve Gölge alanlardaki detay kayıplarını telafi edebilirsiniz.

Capture NX-D Ton (Ayrıntılı) Ayarları.

Capture NX-D Ton (Ayrıntılı) Ayarları.

Kızılötesi fotoğraf işleme adımları bu kadar. Şimdi çalışmanızı fotoğrafa sağ tıklayıp “Dosyaları Dönüştür…” seçeneğiyle açılan menüde isteğinize bağlı olarak boyutlandırma da yaparak “Başlat” butonuna basıp JPG formatında kaydedebilirsiniz. (Tıpkı Adobe Lightroom programındaki gibi işlediğiniz fotoğrafları seçip tek bir komutla hepsini kaydedebilirsiniz.)

Capture NX-D Farklı Kaydet menüsü.

Capture NX-D Farklı Kaydet menüsü.

Capture NX-D Farklı Kaydet Seçenekleri.

Capture NX-D Farklı Kaydet Seçenekleri.

Sonuç:

Capture NX-D infrared post processing

Capture NX-D ile işlenmiş kızılötesi fotoğraf.
Equipment: IR modified Nikon D90, AF-S 10-24mm F/3.5-4.5
Exif: 10mm, f/8, iso500, 1/125 sec.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Kızılötesi Fotoğraf İşleme için 3 cevap

 1. Mehmet Fırat diyorki:

  Merhaba İsmail Bey, infrared fotoğrafçılık hakkında böyle derli toplu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca canon 450D makinemi infrared çekimine uygun hale dönüştürdüğünüz için de teşekkür ederim . Mükemmel olduğunu söyleyebilirim. İnfrared fotoğraf farklı bir dünya , farklı bir bakış … Harika

  • iugurbas diyorki:

   Rica ederim Mehmet Hocam, ben de sizin sayenizde canon çevirmiş oldum. Site hakkındaki görüşleriniz için de ayrıca teşekkür ederim. sağolun varolun.

 2. avmbk diyorki:

  Present yaptım ancak tam beyazlama olmadı siz present atsanız buraya 😀

Yorumunuz bizler için önemlidir: