Nikon D200 Kızılötesi Çevirme Rehberi

Bu yazımda sizlere Nikon D200 model fotoğraf makinesinin nasıl Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrileceğini anlatacağım. Öncelikle Bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevirdiğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmemiş makinelerin dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu eğitim deneyimli profesyoneller için tasarlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Fotoğraf makinenize yapılan değişiklik, üreticinizin garantisini geçersiz kılar. Eğer dönüştürme işlemini gerçekleştirmeye karar verirseniz fotoğraf makinenizi bozabilir, flaş kapasitöründe depolanmış yüksek voltajdan dolayı zarar görebilir veya ölebilirsiniz. Bu işlemi yapmak kendi sorumluluğunuzdadır. Fotoğraf makinesinin hasar görmesinden veya maruz kalabileceğiniz herhangi bir zarardan veya başka sonuçtan sorumlu değilim.

Odaklama Uyarısı: Sensör üzerindeki kızılötesi engelleyici filtreyi çıkarmak orijinal fabrika kalibrasyonunu bozabilir ve kameranız daha sonra düzgün odaklamayı tamamen başaramayabilir. Ayrıca hangi model olursa olsun mutlaka fleks kablo söküp takma işlemleri olduğu için bu kablolar kolaylıkla zarar görebilirler. Bu gibi durumlarda size yardımcı olamayacağımı baştan belirtmek isterim.

Bir başka husus ise sensöre toz kaçma riskidir. Dönüştürme sürecinde eğer doğru ekipmana sahip değilseniz sensördeki tozu gidermek işin en zor kısmıdır. Bunu kendiniz yapmaya çalışmak yerine, dönüşüm için fotoğraf makinenizi bana göndermenizi veya çevrilmiş bir makine siparişi için iletişime geçmenizi öneririm.

Başlıyoruz

Sökülen vidaları tekrar nereye takacağımızı bilmemiz açısından söküme başlamadan önce vidaları söktüğünüz zaman gruplayarak koyunuz. Bunun için mıknatıslı mat kullanabilirsiniz. Özellikle çevirme işlemine başlamadan önce, batarya ve hafıza kartını çıkarmayı ve eğer makinenizde sensör toz giderme özelliği varsa mutlaka açılışta/kapanışta devre dışı bırakınız.

sensör temizleme menüsü

Nikon D200:

Nikon D200

İlk olarak batarya kapağını söküyoruz.

batarya kapağı

Taban kısımdaki kaplamayı söküyoruz.

tripod yuvası

İşaretli 3 adet vidayı söküyoruz.

front rubber

İşaretli vidayı söküyoruz.

nikon menü tekerleği

İşaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

video out panel

İşaretli 8 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D200

Taban kapağını söküyoruz.

nikon alt koruma kapağı

LCD panelin olduğu kapağı söküp işaretli 3 adet flex kabloyu söküyoruz.

Nikon D200

İşaretli 7 adet vidayı söküyoruz ve Mavi işaretli noktadan Sac levhayı Havya yardımıyla lehimini eritip kurtarıyoruz.

Nikon D200

Vizörün altındaki hariç diğer işaretli 5 adet flex kabloyu söküyoruz. Vizörün altındaki data kablosunun üzerindeki bandı söküyoruz ve elektronik kartı kaldırıp üst tarafa bırakıyoruz. Şu anda kartı sadece bir flex kablo tutuyor.

Nikon D200

İşaretli 3 adet vidayı söküyoruz, sensör ve sensöre data kablosuyla bağlı kartı ayrı bir yere alıyoruz.

nikon sensor complex

Ve sensör karşımızda. Üstünde de Kızılötesi ışığı kesen low-pass filtre açıkça görülüyor. Sensörü tutan çerçeveyi çıkarmak için işaretli 4 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D200

Sensör filtre değişimi için hazır durumda. Sensörün önündeki mevcut filtreyi, sensöre toz yapışmaması için yeni filtreyi takmadan hemen önce çıkarmalıyız. Aksi halde sensör uzun süre korumasız kalacağından dolayı toz kaçabilir. Bunun için çok dikkatli olmalıyız.

Nikon D200

Satın aldığımız Kızılötesi filtreyi optik temizleme sıvısı emdirilmiş sensör temizleme spatulası yardımıyla temizliyoruz. Bu arada üzerindeki tozu gidermek için hava pompasını da kullanılabilir. Mümkün olduğunca elimizle tutmamaya özen gösteriyoruz.

Nikon D200

Şimdi ise mevcut filtreyi sensör mekanizmasından çıkarıyoruz.

internal ir blocker filter

Kızılötesi filtre Sensörün önüne montajlanmış durumda.

internal camera ir filter

Sensör çerçevesinin tekrar takılmış durumu. Bundan sonra sökerken izlenilen adımların tersi izlenerek fotoğraf makinemizi topluyoruz.

infrared sensör

Fotoğraf makinemizi topladıktan sonra çektiğimiz fotoğraflarda istenmeyen lekelerin çıkmasını istemiyorsak son olarak sensör temizliğini de ihmal etmiyoruz.

sensör temizleme

Ve bir deneme çekimi.

İşte karşımızda tamamen Kızılötesi çekim yapan Nikon D200. Sırada ise kızılötesi fotoğraf makinemizin doğru odaklama yapabilmesi için odaklama ayarı yapılması gerekir. Bu ayarın nasıl yapılabileceğini Kızılötesi Çevrilmiş Fotoğraf Makinelerinde Odaklama Kalibrasyonu isimli sayfada anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

sample infrared image

Equipment: IR modified Nikon D200, AF-S 50mm f/1.8G
Exif: 50mm, f/8, iso400, 1/640 sec.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: