Nikon D7000 Kızılötesi Çevirme Rehberi

Bu yazımda sizlere Nikon D7000 model fotoğraf makinesinin nasıl Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrileceğini anlatacağım. Öncelikle bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevirdiğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmemiş makinelerin dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu eğitim deneyimli profesyoneller için tasarlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Fotoğraf makinenize yapılan değişiklik, üreticinizin garantisini geçersiz kılar. Eğer dönüştürme işlemini gerçekleştirmeye karar verirseniz fotoğraf makinenizi bozabilir, flaş kapasitöründe depolanmış yüksek voltajdan dolayı zarar görebilir veya ölebilirsiniz. Bu işlemi yapmak kendi sorumluluğunuzdadır. Fotoğraf makinesinin hasar görmesinden veya maruz kalabileceğiniz herhangi bir zarardan veya başka sonuçtan sorumlu değilim.

Odaklama Uyarısı: Sensör üzerindeki kızılötesi engelleyici filtreyi çıkarmak orijinal fabrika kalibrasyonunu bozabilir ve kameranız daha sonra düzgün odaklamayı tamamen başaramayabilir. Ayrıca hangi model olursa olsun mutlaka fleks kablo söküp takma işlemleri olduğu için bu kablolar kolaylıkla zarar görebilirler. Bu gibi durumlarda size yardımcı olamayacağımı baştan belirtmek isterim.

Bir başka husus ise sensöre toz kaçma riskidir. Dönüştürme sürecinde eğer doğru ekipmana sahip değilseniz sensördeki tozu gidermek işin en zor kısmıdır. Bunu kendiniz yapmaya çalışmak yerine, dönüşüm için fotoğraf makinenizi bana göndermenizi veya çevrilmiş bir makine siparişi için iletişime geçmenizi öneririm.

Başlıyoruz

Sökülen vidaları tekrar nereye takacağımızı bilmemiz açısından söküme başlamadan önce vidaları söktüğünüz zaman gruplayarak koyunuz. Bunun için mıknatıslı mat kullanabilirsiniz. Özellikle çevirme işlemine başlamadan önce, batarya ve hafıza kartını çıkarmayı ve eğer makinenizde sensör toz giderme özelliği varsa mutlaka açılışta/kapanışta devre dışı bırakınız.

sensör toz giderme temizleme sistemi menüsü

Nikon D7000:

Nikon D7000

İlk olarak batarya kapağını söküyoruz.

Nikon D7000

Makinenin tabanındaki işaretlemiş olduğum 8 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Sd kart slotu cephesindeki işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Sd kart slotu kapağını açıp işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Usb bağlantı cephesindeki işaretli 1 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Vizör lastiğini kaldırıp, işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Taban kapağını nazikçe çıkartıyoruz.

Nikon D7000

Taban kısmındaki işaretli 3 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Lcd ekranın olduğu bloğu nazikçe kaldırıp işaretli 2 adet fleksi kabloyu pcb den söküyoruz ve bloğu gövdeden ayırıyoruz.

Nikon D7000

İşaretli iki adet fleksi kabloyu çıkartıyoruz.

Nikon D7000

Önceki adımda 2 adet fleksi kabloyu sökmemizle açığa çıkanlar da dahil olmak üzere 4 fleksi kablo ve bir adet kabloyu söküyoruz.

Nikon D7000

İşaretli 6 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

pcb yi nazikçe gövdeden ayırıyoruz.

Nikon D7000

L şeklindeki fleksi kabloyu işaretli iki yerden söküp gövdeden ayırıyoruz ve sağdaki kabloyu da söküyoruz.

Nikon D7000

Sensör bloğunu tutan işaretli 3 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Sensör bloğunun sağındaki alüminyum folyoyu söküyoruz. Bu alüminyum folyoyu tekrar kullanmayacağımız için atabilirsiniz.

Nikon D7000

Sensör çerçevesini tutan işaretli 4 adet vidayı söküyoruz ve toz giderme mekanizmasının pcb’ye olan bağlantısını lehimlerinden söküyoruz. Doğal olarak makinemiz otomatik toz giderme (dust reduction) özelliğini kaybediyor.

Nikon D7000

Sağ tarafta görülen bloğu ayırarak sensör temizleme filtresini serbest bırakıyoruz.

Nikon D7000

Sağ tarafta toz giderme mekanizmasını sensör bloğuna sabitleyen parça bulunmaktadır. Sol tarafta ise sensör temizleme filtresi serbest bir şekilde durmaktadır. Bu filtreyi çıkarıyoruz. Filtreyi tekrar montaj sırasında kullanmayacağımız için atabilirsiniz.

Nikon D7000

Solda sensör temizleme filtresi ve bu filtreyi sensör bloğuna sabitleyen parçalar. sağdaki 2 adet parçayı tekrar birleştiriyoruz. Bu şekilde temizleme filtresiz olarak montajlama kısmında takacağız.

Nikon D7000

Bir önceki adımda bahsettiğim 2 adet parçanın tekrar birleştirilmiş hali.

Nikon D7000

Sensör bloğu. Sensörün üzerindeki cam göbeği renkli Low-pass filtre açıkça görülmektedir. Bir sonraki adımda bu filtreyi kızılötesi filtre ile değiştireceğiz.

Nikon D7000

Öncelikle takacağımız kızılötesi filtrenin sensöre bakacak kısmını sensör temizleme spatulası ve sensör temizleme sıvısı ile iyice temizliyoruz.

Nikon D7000
Nikon D7000

Low-pass filtrenin kızılötesi filtre ile değiştirilmiş hali.

Nikon D7000

Taktığımız filtrenin perdeye bakan kısmını da temizliyoruz. Ve fotoğraf makinemizi geri montajlıyoruz.

Nikon D7000

Ve bir deneme çekimi.

Sırada ise Nikon D7000 kızılötesi fotoğraf makinemizin doğru odaklama yapabilmesi için odaklama ayarı yapılması gerekir. Bu ayarın nasıl yapılabileceğini Kızılötesi Çevrilmiş Fotoğraf Makinelerinde Odaklama Kalibrasyonu isimli sayfada anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

Nikon D7000

Equipment: IR modified Nikon D7000, AF-S 18-55MM F/3.5-5.6
Exif: 18mm, f/8, iso200, 1/60 sec.

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: