Nikon D7000 Kızılötesi Çevirme Rehberi

Bu yazımda sizlere Nikon D7000’in nasıl Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrileceğini anlatacağım. Öncelikle bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevirdiğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmemiş makinelerin dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Başlıyoruz

Sökülen vidaları tekrar nereye takacağımızı bilmemiz açısından söküme başlamadan önce vidaları söktüğünüz zaman gruplayarak koyunuz. Bunun için mıknatıslı mat kullanabilirsiniz. Özellikle çevirme işlemine başlamadan önce, batarya ve hafıza kartını çıkarmayı ve eğer makinenizde sensör toz giderme özelliği varsa mutlaka açılışta/kapanışta devre dışı bırakınız.

sensör toz giderme temizleme sistemi menüsü

Nikon D7000:

Nikon D7000

İlk olarak batarya kapağını söküyoruz.

Nikon D7000

Makinenin tabanındaki işaretlemiş olduğum 8 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Sd kart slotu cephesindeki işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Sd kart slotu kapağını açıp işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Usb bağlantı cephesindeki işaretli 1 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Vizör lastiğini kaldırıp, işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Taban kapağını nazikçe çıkartıyoruz.

Nikon D7000

Taban kısmındaki işaretli 3 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Lcd ekranın olduğu bloğu nazikçe kaldırıp işaretli 2 adet fleksi kabloyu pcb den söküyoruz ve bloğu gövdeden tamamen ayırıyoruz.

Nikon D7000

İşaretli iki adet fleksi kabloyu çıkartıyoruz.

Nikon D7000

Önceki adımda 2 adet fleksi kabloyu sökmemizle açığa çıkanlar da dahil olmak üzere 4 fleksi kablo ve bir adet kabloyu söküyoruz.

Nikon D7000

İşaretli 6 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Vidalarını söktüğümüz pcb yi nazikçe gövdeden ayırıyoruz.

Nikon D7000

L şeklindeki fleksi kabloyu işaretli iki yerden söküp gövdeden ayırıyoruz ve ayrıca sağdaki kabloyu da söküyoruz.

Nikon D7000

Sensör bloğunu tutan işaretli 3 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D7000

Sensör bloğunun sağındaki alüminyum folyoyu söküyoruz. Bu alüminyum folyoyu tekrar montaj sırasında kullanmayacağımız için atabilirsiniz.

Nikon D7000

Sensör çerçevesini tutan işaretli 4 adet vidayı söküyoruz ve toz giderme mekanizmasının pcb’ye olan bağlantısını havya yardımıyla lehimlerinden söküyoruz. Doğal olarak makinemiz otomatik toz giderme (dust reduction) özelliğini yitirmiş oluyor. Makineyi çevirmeden önce eğer varsa makine ayarlarından açılış ve kapanışta sensör temizleme özelliğini kapatarak makinenin vermesi mümkün hatalarını bertaraf ediyoruz.

Nikon D7000

Sağ tarafta sensör çerçevesi ve toz giderme filtresi birlikte görülüyor. Bu çerçeve de 3 parçadan oluşmaktadır. Bir parça toz giderme filtresinin kendisi olup, diğer 2 parça ise toz giderme mekanizmasını sensör bloğuna sabitleyen parçalardır. Bu iki parçayı ayırarak sensör temizleme filtresini serbest bırakıyoruz.

Nikon D7000

Sağ tarafta bir önceki adımda bahsettiğim 2 adet toz giderme mekanizmasını sensör bloğuna sabitleyen parçalardan birisi bulunmaktadır. Sol tarafta ise sensör temizleme filtresi serbest bir şekilde durmaktadır. Bu filtreyi çıkarıyoruz. Filtreyi tekrar montaj sırasında kullanmayacağımız için atabilirsiniz.

Nikon D7000

En solda sensör temizleme filtresi ve bu filtreyi sensör bloğuna sabitleyen parçalar. sağdaki 2 adet parçayı tekrar birleştiriyoruz. bu şekilde temizleme filtresiz olarak montajlama kısmında takacağız.

Nikon D7000

Bir önceki adımda bahsettiğim 2 adet parçanın tekrar birleştirilmiş hali.

Nikon D7000

Sensör bloğu. Sensörün üzerindeki cam göbeği renkli Low-pass filtre açıkça görülmektedir. Bir sonraki adımda bu filtreyi kızılötesi filtre ile değiştireceğiz.

Nikon D7000

Öncelikle takacağımız kızılötesi filtrenin sensöre bakacak kısmını sensör temizleme spatulası ve sensör temizleme sıvısı ile iyice temizliyoruz.

Nikon D7000
Nikon D7000

Low-pass filtrenin kızılötesi filtre ile değiştirilmiş hali.

Nikon D7000

Taktığımız filtrenin perdeye bakan kısmını da temizliyoruz. Ve fotoğraf makinemizi geri montajlıyoruz.

Nikon D7000

Ve bir deneme çekimi.

Sırada ise kızılötesi fotoğraf makinemizin doğru odaklama yapabilmesi için odaklama ayarı yapılması gerekir. Bu ayarın nasıl yapılabileceğini Kızılötesi Çevrilmiş Fotoğraf Makinelerinde Odaklama Kalibrasyonu isimli sayfada anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

Nikon D7000

Equipment: IR modified Nikon D7000, AF-S 18-55MM F/3.5-5.6
Exif: 18mm, f/8, iso200, 1/60 sec.

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: