Nikon D40 Kızılötesi Çevirme Rehberi

Bu yazımda sizlere Nikon D40’ın nasıl Kızılötesi Fotoğraf çekimi için çevrileceğini anlatacağım. Öncelikle bir fotoğraf makinesini neden sadece kızılötesi fotoğraf çekimi için çevirdiğimizi hatırlayalım:

1- Uzun pozlama nedeniyle tripod kullanımının şart olması, pratik olmaması ve kızılötesi portre fotoğrafçılığının mümkün olmaması.
2- Fotoğraf makinemizin odaklama mekanizmasının görünür ışık yardımıyla çalışmasından dolayı kızılötesi fotoğraf çekerken odaklamanın zor olması. (Kızılötesi filtre takılıyken odaklama yapabilmeniz için filtreyi söküp çıkarmanız gerekir.)

Kızılötesi için özel olarak çevrilmemiş makinelerin dezavantajlarına Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri isimli yazımda daha ayrıntılı olarak değinmiştim.

Çevirme işlemi esnasında kullandığım araç ve gereçleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Başlıyoruz

Sökülen vidaları tekrar nereye takacağımızı bilmemiz açısından söküme başlamadan önce vidaları söktüğünüz zaman gruplayarak koyunuz. Bunun için mıknatıslı mat kullanabilirsiniz. Özellikle çevirme işlemine başlamadan önce, batarya ve hafıza kartını çıkarmayı ve eğer makinenizde sensör toz giderme özelliği varsa mutlaka açılışta/kapanışta devre dışı bırakınız.

sensör toz giderme temizleme sistemi menüsü

Nikon D40:

Nikon D40

Makinenin tabanındaki işaretlemiş olduğum 8 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D40

Sd kart slotu tarafındaki işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D40

Video ve Usb bağlantı cephesindeki işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D40

Vizör lastiğini kaldırıp işaretli 2 adet vidayı söküyoruz.

Nikon D40

Batarya kapağı altına gizlenmiş bir adet vidayı söküyoruz.

Nikon D40

Taban kapağını nazikçe gövdeden ayırıyoruz.

Nikon D40

Lcd ekranın olduğu bloğu nazikçe kaldırıp işaretli 1 adet fleksi kabloyu pcb den söküyoruz ve bloğu gövdeden tamamen ayırıyoruz.

Nikon D40

İşaretli 7 adet fleksi kabloyu, 4 adet vidayı, sol üstte işaretlenmiş bir adet kablonun lehimini, sağ üstte işaretlenmiş ve pcb nin altında kalan beyaz soketi söküyoruz.

Nikon D40

Bir üst adımda sol alttaki bir adet fleksi kabloyu söktüğümüzde ortaya çıkan bir adet vida ve bir adet fleksi kabloyu da bu adımda söküp pcb yi nazikçe gövdeden ayırıyoruz.

Nikon D40

İşaretli 3 adet vidayı söküp sensör bloğunu gövdeden ayırıp temiz bir zemine koyuyoruz.

Nikon D40

Sensör üzerindeki low-pass filtreyi tutan 2 adet vidayı söküp metal çerçeveyi ayırıyoruz.

Nikon D40

Siyah plastik çerçeveyi de sensör bloğundan ayırıyoruz.

Nikon D40

Kızılötesi filtre takmadan önceki son durum.

Nikon D40

Öncelikle takacağımız kızılötesi filtrenin sensöre bakacak kısmını sensör temizleme spatulası ve sensör temizleme sıvısı ile iyice temizliyoruz.

Nikon D40

Low-Pass filtreyi söküyoruz ve yerine kızılötesi filtreyi montajlıyoruz.

Nikon D40

Taktığımız filtrenin perdeye bakan kısmını da temizliyoruz. Ve fotoğraf makinemizi geri montajlıyoruz.

Nikon D40

Sırada ise kızılötesi fotoğraf makinemizin doğru odaklama yapabilmesi için odaklama ayarı yapılması gerekir. Bu ayarın nasıl yapılabileceğini Kızılötesi Çevrilmiş Fotoğraf Makinelerinde Odaklama Kalibrasyonu isimli sayfada anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

Etiket(ler): , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İsmail UĞURBAŞ hakkında

28.08.2009 tarihinde Nikon D40 edinerek başladığı fotoğraf serüvenine 19.05.2012 tarihinde kızılötesi renk kattı. Genellikle doğayı fotoğraflar. 1982 doğumludur, İzmirde ikamet eder, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme - Soğutma mezunudur ve mesleği Soğutma Teknikerliği'dir. Hobileri Fotoğrafçılık ve Hi-Fi'dir. Ayrıca İzmir merkezli Kadraj Fotoğraf Topluluğu yöneticilerindendir.

Yorumunuz bizler için önemlidir: